Rolex - 128345RBR-0044
128345RBR-0044 Day-Date 36 Everose Gold / Diamond / Eisenkiesel / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 128345RBR-0044 (aka: 128345RBR-0044) |
| Name: | 128345RBR-0044 Day-Date 36 Everose Gold / Diamond / Eisenkiesel / President |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
An updated generation of the Day-Date in 36mm size was introduced at BaselWorld 2019. The case -always in precious metal- measures 36.00 across, holding the self-winding caliber 3255 with indicators for both day and date. Reference 128345RBR-0044 has a Rose Gold case with diamond-set bezel and an 'Eisenkiesel' quartz dial.