Rolex - 128395TBR-0022
128395TBR-0022 Day-Date 36 Everose Gold - Baguette / White - Roman / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 128395TBR-0022 (aka: 128395TBR-0022) |
| Name: | 128395TBR-0022 Day-Date 36 Everose Gold - Baguette / White - Roman / President |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
An updated generation of the Day-Date in 36mm size was introduced at BaselWorld 2019. The case -always in precious metal- measures 36.00 across, holding the self-winding caliber 3255 with indicators for both day and date. Reference 128395TBR-0022 has a Rose Gold case and a White dial. This version was added to the collection in 2024.