Rolex - 128398TBR-0026
128398TBR-0026 Day-Date 36 Yellow Gold - Baguette / White - Roman / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 128398TBR-0026 (aka: 128398TBR-0026) |
| Name: | 128398TBR-0026 Day-Date 36 Yellow Gold - Baguette / White - Roman / President |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
An updated generation of the Day-Date in 36mm size was introduced at BaselWorld 2019. The caliber 3155 is replaced by the 3255, a movement that debuted in the Day-Date 40. Reference 128398TBR-0026 has a yellow gold case and diamond-set bezel, paired with a White dial.