Rolex - 18026
18026 Day-Date 18026
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 18026 (aka: 18026) |
| Name: | 18026 Day-Date 18026 |
| Produced: | 1984/1 |
| Produced: | 1984 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Day-Date in platinum can be considered the king among kings. When fitted with a smooth bezel such as the present watch, it is a discrete and private pleasure; the heft will remind its owner of the special metal in which it was crafted, while to many it will look just like a steel watch. The 18026 pictured here is fitted with a dial in Lapis Lazulli, further enhancing its desirability. It was manufactured in 1984 and part of a 2013 Christie's sale.