Rolex - 1802 Qaboos
1802 Qaboos Day-Date 1802
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1802 Qaboos (aka: 1802 Qaboos) |
| Name: | 1802 Qaboos Day-Date 1802 |
| Produced: | 1977/1 |
| Produced: | 1977 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
In today's market, the smooth-bezelled Day-Dates are rated among the most desirable configurations out there. The present model has a white gold case and matching bracelet. It's dial features the Qaboos-signature. It was manufactured in 1977 and auctioned off by Christie's in 2013.