Rolex - 1803
1803 Day-Date 1803
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1803 (aka: 1803) |
| Name: | 1803 Day-Date 1803 |
| Produced: | 1959/1 |
| Produced: | 1978 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Third generation Rolex Day-Date. Wide variety of references, dials and bracelets available throughout its 20 year run. Pictured in yellow gold with silver dial on President bracelet - perhaps the most archetypal configuration.