Rolex - 18038
18038 Day-Date 18038
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 18038 (aka: 18038) |
| Name: | 18038 Day-Date 18038 |
| Produced: | 1978/1 |
| Produced: | 1988 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 18038 was the first DD to be equipped with sapphire glass. It's movement now had a quick-set function for the date; it is generally referred to as the 'single quick'. The example posted has a yellow gold body and bracelet plus a champagne dial; the most common configuration.