Rolex - 18038 Black Diamond
18038 Black Diamond Day-Date 18038
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 18038 Black Diamond (aka: 18038 Black Diamond) |
| Name: | 18038 Black Diamond Day-Date 18038 |
| Produced: | 1978/1 |
| Produced: | 1978 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 18038 was introduced in 1978 and as such, the present example represents an early production model. It is fitted with a black dial with diamond markers. It was sold in 2012 by Christie's.