Rolex - 18038 Black Roman Stone
18038 Black Roman Stone Day-Date 18038
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 18038 Black Roman Stone (aka: 18038 Black Roman Stone) |
| Name: | 18038 Black Roman Stone Day-Date 18038 |
| Produced: | 1985/1 |
| Produced: | 1985 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The present example of the iconic Rolex Day-Date features a dial in black hard stone with applied Roman numerals. It was manufactured in 1980 and part of a 2013 Christie's auction. One might note the lack of luminous material on both hands and dial.