Rolex - 18038 Burr Wood
18038 Burr Wood Day-Date 18038
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 18038 Burr Wood (aka: 18038 Burr Wood) |
| Name: | 18038 Burr Wood Day-Date 18038 |
| Produced: | 1985/1 |
| Produced: | 1985 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date has traditionally been available with a wide choice of dials. The 18000-generation most notably added exotic materials like wood and stone to the list - these are often easily identified by their framed day and date windows. The present example, part of a 2013 Christie's sale, has a dial in burr wood. It was manufactured in 1985.