Rolex - 18038 Stella Sapphire
18038 Stella Sapphire Day-Date 18038
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 18038 Stella Sapphire (aka: 18038 Stella Sapphire) |
| Name: | 18038 Stella Sapphire Day-Date 18038 |
| Produced: | 1982/1 |
| Produced: | 1982 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
In the last few years the Rolex 'Stella' lacquered dials have seen a huge increase in popularity. The present example features such a dial in oxblood, furthermore enhanced in rarity by its sapphire-set hour markers and three diamonds in between these. Rare though factory original, it was likely a custom order by a demanding client. This watch was part of a 2013 Christie's auction.