Rolex - 18039 Stella Red
18039 Stella Red Day-Date 18039
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 18039 Stella Red (aka: 18039 Stella Red) |
| Name: | 18039 Stella Red Day-Date 18039 |
| Produced: | 1978/1 |
| Produced: | 1978 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 18039 is the white gold version of the more commonly seen 18038. In this case it is fitted with a vivid 'Stella' dial with diamond-set markers. It was part of a 2012 Christie's auction.