Rolex - 1803 Arab
1803 Arab Day-Date 1803
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1803 Arab (aka: 1803 Arab) |
| Name: | 1803 Arab Day-Date 1803 |
| Produced: | 1969/1 |
| Produced: | 1969 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 1803 pictured here features an unusual textured dial with Hindi / Arabian numerals, which is matched by the day and date wheels. It's case and bracelet are 18k yellow gold. It was manufactured around 1969. It was auctioned by Christie's in 2013.