Rolex - 1803 Stella Blue
1803 Stella Blue Day-Date 1803
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1803 Stella Blue (aka: 1803 Stella Blue) |
| Name: | 1803 Stella Blue Day-Date 1803 |
| Produced: | 1972/1 |
| Produced: | 1972 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Most likely starting in the early seventies, Rolex produced a series of dials now called 'Stella' by collectors, which had thickly lacquered dials in vibrant colors. The watch pictured here is a prime example of such a dial, fitted in a white gold case of the 1803 variation.