Rolex - 1803 Stella Coral
1803 Stella Coral Day-Date 1803
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1803 Stella Coral (aka: 1803 Stella Coral) |
| Name: | 1803 Stella Coral Day-Date 1803 |
| Produced: | 1974/1 |
| Produced: | 1974 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Orange |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Among the most sought-after Day-Dates are without a doubt the ones fitted with 'Stella' dials; heavy lacquer in vivid colors. The present example features such a dial in coral. It was manufactured in 1974 and part of a 2012 Christie's sale.