Rolex - 1803 Stella Green
1803 Stella Green Day-Date 1803
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1803 Stella Green (aka: 1803 Stella Green) |
| Name: | 1803 Stella Green Day-Date 1803 |
| Produced: | 1976/1 |
| Produced: | 1976 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date with so-called 'Stella' dial has tremendously risen in popularity among collectors in recent years. The present example, manufactured in 1976, features such a dial in vibrant green. It was part of a 2013 Christie's sale.