Rolex - 1803 Stella Red
1803 Stella Red Day-Date 1803
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1803 Stella Red (aka: 1803 Stella Red) |
| Name: | 1803 Stella Red Day-Date 1803 |
| Produced: | 1970/1 |
| Produced: | 1970 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 1803 pictured here features a much sought-after 'Stella' dial in red. It was manufactured in 1970 and part of a 2012 Christie's HK auction.