Rolex - 1804 Oxblood Stella
1804 Oxblood Stella Day-Date 1804
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1804 Oxblood Stella (aka: 1804 Oxblood Stella) |
| Name: | 1804 Oxblood Stella Day-Date 1804 |
| Produced: | 1977/1 |
| Produced: | 1977 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Day-Date of the 1800-generation was available with a wide range of dials, bezels and bracelets - one of them the 1804 with diamond bezel. The model pictured here was manufactured in 1977 and auctioned by Christie's November 11th 2013. It has a yellow gold case with diamond-set oxblood 'Stella' dial.