Rolex - 1804 Platinum
1804 Platinum Day-Date 1804
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1804 Platinum (aka: 1804 Platinum) |
| Name: | 1804 Platinum Day-Date 1804 |
| Produced: | 1965/1 |
| Produced: | 1965 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The most desirable metal for most generations of Rolex Day-Date always has been platinum. The present example carries the reference number and as such is fitted with a diamond-set bezel - 46 diamonds to be exact. It is fitted with a Hindi / Arabian dial and Arabian discs for both the day as well as the date. It was sold in 2013 by Christie's.