Rolex - 1804 Stella Turquoise
1804 Stella Turquoise Day-Date 1804
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1804 Stella Turquoise (aka: 1804 Stella Turquoise) |
| Name: | 1804 Stella Turquoise Day-Date 1804 |
| Produced: | 1977/1 |
| Produced: | 1977 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Turquoise |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 1804 is the diamond-set brother of the iconic 1803. The present example has a case in 18k white gold and a rare peppermint 'Stella' dial. It was manufactured in 1977 and sold by Christie's in 2013.