Rolex - 1806 DD
1806 DD Day-Date 1806
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 1806 DD (aka: 1806 DD) |
| Name: | 1806 DD Day-Date 1806 |
| Produced: | 1963/1 |
| Produced: | 1963 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Gold |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date of the 1800-generation was available in a wide number of configurations. One of the more unusual options was the 1806, which featured a case with an engraved linen-like patern throughout. The example pictured here was manufactured around 1963 and features a period-correct 'Swiss-only' 'Doorstop' dial. Furthermore it is fitted with the matching brick bracelet - a rather rare sight. It was part of a 2013 Christie's sale.