Rolex - 18078 Vignette Blue
18078 Vignette Blue Day-Date 18078
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 18078 Vignette Blue (aka: 18078 Vignette Blue) |
| Name: | 18078 Vignette Blue Day-Date 18078 |
| Produced: | 1981/1 |
| Produced: | 1981 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Day-Date with 'bark' bezel -and preferably matching bracelet as missing in this particular one- must've been a popular choice in the seventies and early eighties, as witnessed by their abundance in the market. The present example, part of a 2013 Christie's sale, features a somewhat weathered example of the 'Vignette' dial in green with diamond-set hour markers.