Rolex - 6511
6511 Day-Date 6511
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 6511 (aka: 6511) |
| Name: | 6511 Day-Date 6511 |
| Produced: | 1956/1 |
| Produced: | 1957 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
First generation Rolex Day-Date, pictured in what is considered the MKIII dial - first one said 'Superlative Chronometer by Official Test' and featured a depth rating, while the second featured the depth rating with the chronometer script as in the watch pictured. Released at Basel 1956, replaced by the 6611 in 1957.