Rolex - 6611
6611 Day-Date 6611
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 6611 (aka: 6611) |
| Name: | 6611 Day-Date 6611 |
| Produced: | 1957/1 |
| Produced: | 1959 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Second generation of Rolex Day-Date, now fitted with a free-sprung balance version of caliber 1055. Superlative Chronometer Officially Certified on dial. Pictured in rose gold with Serpico Y Laino dial. Introduced in '57, replaced by the 1800-generation around '59. 6611b reference also seen.