Rolex - 6612B
6612B Day-Date 6612B
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 6612B (aka: 6612B) |
| Name: | 6612B Day-Date 6612B |
| Produced: | 1957/1 |
| Produced: | 1959 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Rolex Day-Date 6612 is the smooth-bezelled brother of the more commonly seen 6611. The present watch is fitted with a black lacquered dial and matching 'Alpha' style hands.