Rolex - 116500LN-0002
116500LN-0002 Cosmograph Daytona Steel / Cerachrom / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116500LN-0002 (aka: 116500LN-0002) |
| Name: | 116500LN-0002 Cosmograph Daytona Steel / Cerachrom / Black |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
22 763 €
Maximum price
41 657 €
Absolute change
0 €
Opening price
22 763 €
Closing price
22 763 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced at BaselWorld 2016, the Rolex Daytona 116500ln-0002 features a stainless steel case and a black ceramic bezel. Reference 116500ln-0001 is similar though fitted with a white dial.