Rolex - 116505-0001
116505-0001 Cosmograph Daytona Everose Gold / Pink
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116505-0001 (aka: 116505-0001) |
| Name: | 116505-0001 Cosmograph Daytona Everose Gold / Pink |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
39 661 €
Maximum price
76 806 €
Absolute change
0 €
Opening price
39 661 €
Closing price
39 661 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a rose gold case and bracelet with a matching dial.