Rolex - 116505-0002
116505-0002 Cosmograph Daytona Everose / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116505-0002 (aka: 116505-0002) |
| Name: | 116505-0002 Cosmograph Daytona Everose / Black |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
38 329 €
Maximum price
76 496 €
Absolute change
0 €
Opening price
38 329 €
Closing price
38 329 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a rose gold case and bracelet with a black dial.