Rolex - 116506-0002
116506-0002 Cosmograph Daytona Platinum / Cerachrom / Ice Blue - Baguette
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116506-0002 (aka: 116506-0002) |
| Name: | 116506-0002 Cosmograph Daytona Platinum / Cerachrom / Ice Blue - Baguette |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
106 723 €
Maximum price
189 296 €
Absolute change
0 €
Opening price
106 723 €
Closing price
106 723 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present example has a platinum case and bracelet; the bezel is chestnut brown Cerachrom. It features a 'ice' blue dial wit baguette markers.