Rolex - 116508-0003
116508-0003 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Champagne
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116508-0003 (aka: 116508-0003) |
| Name: | 116508-0003 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Champagne |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
39 402 €
Maximum price
84 895 €
Absolute change
0 €
Opening price
42 135 €
Closing price
42 135 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a yellow gold case and bracelet with a champagne dial.