Rolex - 116508-0015
116508-0015 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Meteorite
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116508-0015 (aka: 116508-0015) |
| Name: | 116508-0015 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Meteorite |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
71 296 €
Maximum price
175 099 €
Absolute change
0 €
Opening price
80 578 €
Closing price
80 578 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2021, the Rolex Daytona reference 116508-0015 has a Yellow Gold case paired with a meteorite dial. Inside ticks the self-winding caliber 4130 chronograph movement.