Rolex - 116508-0016
116508-0016 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Black - Diamond
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116508-0016 (aka: 116508-0016) |
| Name: | 116508-0016 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Black - Diamond |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Rolex Daytona reference 116508-0016 has a Yellow Gold case paired with a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber 4130 chronograph movement.