Rolex - 116509-0071
116509-0071 Cosmograph Daytona White Gold / Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116509-0071 (aka: 116509-0071) |
| Name: | 116509-0071 Cosmograph Daytona White Gold / Blue |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
40 808 €
Maximum price
70 794 €
Absolute change
0 €
Opening price
40 808 €
Closing price
40 808 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Daytona reference 116509-0071 has a White Gold case and matching White Gold Oyster bracelet. This watch is powered by caliber 4130, a self-winding movement with chronograph. The dial is Blue.