Rolex - 116509-0072
116509-0072 Cosmograph Daytona White Gold / Silver
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116509-0072 (aka: 116509-0072) |
| Name: | 116509-0072 Cosmograph Daytona White Gold / Silver |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
37 598 €
Maximum price
60 521 €
Absolute change
0 €
Opening price
37 598 €
Closing price
37 598 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Daytona reference 116509-0072 has a White Gold case and matching White Gold Oyster bracelet. This watch is powered by caliber 4130, a self-winding movement with chronograph. The dial is Silver.