Rolex - 116515LN-0004
116515LN-0004 Cosmograph Daytona Everose / Cerachrom / Chocolate / Strap
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116515LN-0004 (aka: 116515LN-0004) |
| Name: | 116515LN-0004 Cosmograph Daytona Everose / Cerachrom / Chocolate / Strap |
| Produced: | 2011 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Daytona reference 116515LN-0004 has an Everose case of 40.00mm, which is crowned by a ceramic bezel. Power comes from the in-house caliber 4130, a self-winding movement with chronograph. The dial is Brown. This version of the Rolex Daytona was added to the collection in 2011.