Rolex - 116515LN-0012
116515LN-0012 Cosmograph Daytona Everose / Cerachrom / Black / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116515LN-0012 (aka: 116515LN-0012) |
| Name: | 116515LN-0012 Cosmograph Daytona Everose / Cerachrom / Black / Oysterflex |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
30 139 €
Maximum price
60 420 €
Absolute change
0 €
Opening price
31 499 €
Closing price
31 499 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Daytona reference 116515LN-0012 has an Everose case of 40.00mm, which is crowned by a ceramic bezel. Power comes from the in-house caliber 4130, a self-winding movement with chronograph. The dial is Black. This version of the Rolex Daytona was added to the collection in 2017.