Rolex - 116515LN-0055
116515LN-0055 Cosmograph Daytona Everose / Cerachrom / Meteorite / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116515LN-0055 (aka: 116515LN-0055) |
| Name: | 116515LN-0055 Cosmograph Daytona Everose / Cerachrom / Meteorite / Oysterflex |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Meteorite |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
80 852 €
Maximum price
133 520 €
Absolute change
0 €
Opening price
80 862 €
Closing price
80 862 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Daytona reference 116515LN-0055 has an Everose case of 40.00mm, which is crowned by a black ceramic 'Cerachrom' bezel. Power comes from the in-house caliber 4130, a self-winding movement with chronograph. The dial is Silver meteorite, and this watch is fitted with an 'Oysterflex' rubber strap. This version of the Rolex Daytona was added to the collection in 2021.