Rolex - 116515LN-0059
116515LN-0059 Cosmograph Daytona Everose / Cerachrom / Pink / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116515LN-0059 (aka: 116515LN-0059) |
| Name: | 116515LN-0059 Cosmograph Daytona Everose / Cerachrom / Pink / Oysterflex |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Daytona reference 116515LN-0059 has an Everose case of 40.00mm, which is crowned by a black ceramic 'Cerachrom' bezel. Power comes from the in-house caliber 4130, a self-winding movement with chronograph. The dial is Pink, and this watch is fitted with an 'Oysterflex' rubber strap. This version of the Rolex Daytona was added to the collection in 2021.