Rolex - 116518LN-0033
116518LN-0033 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Cerachrom / White / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116518LN-0033 (aka: 116518LN-0033) |
| Name: | 116518LN-0033 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Cerachrom / White / Oysterflex |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
29 388 €
Maximum price
61 218 €
Absolute change
0 €
Opening price
29 388 €
Closing price
29 388 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. Reference 116518ln-0033 has a yellow gold case with ceramic bezel and a white dial. It is fitted with a rubber strap.