Rolex - 116518LN-0078
116518LN-0078 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Cerachrom / Black - Diamond / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116518LN-0078 (aka: 116518LN-0078) |
| Name: | 116518LN-0078 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Cerachrom / Black - Diamond / Oysterflex |
| Produced: | 2021 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Daytona reference 116518LN-0078 made its debut in 2021. This Daytona has a yellow gold case with a black ceramic bezel, paired with a black 'Oysterflex' rubber strap. The dial is Black.