Rolex - 116519LN-0022
116519LN-0022 Cosmograph Daytona White Gold / Cerachrom / Black - Diamond / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116519LN-0022 (aka: 116519LN-0022) |
| Name: | 116519LN-0022 Cosmograph Daytona White Gold / Cerachrom / Black - Diamond / Oysterflex |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
30 892 €
Maximum price
57 831 €
Absolute change
0 €
Opening price
33 865 €
Closing price
33 865 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. Reference 116519ln-0024 has a white gold case with ceramic bezel and a black dial. It is fitted with a rubber strap.