Rolex - 116519LN-0024
116519LN-0024 Cosmograph Daytona White Gold / Cerachrom / Silver / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116519LN-0024 (aka: 116519LN-0024) |
| Name: | 116519LN-0024 Cosmograph Daytona White Gold / Cerachrom / Silver / Oysterflex |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
34 582 €
Maximum price
58 791 €
Absolute change
0 €
Opening price
34 702 €
Closing price
34 702 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. Reference 116519ln-0024 has a white gold case with ceramic bezel and a silver dial. It is fitted with a rubber strap.