Rolex - 116519LN-0025
116519LN-0025 Cosmograph Daytona White Gold / Cerachrom / Black - Diamond / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116519LN-0025 (aka: 116519LN-0025) |
| Name: | 116519LN-0025 Cosmograph Daytona White Gold / Cerachrom / Black - Diamond / Oysterflex |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Daytona reference 116519LN-0025 has a white gold case with ceramic 'Cerachrom' bezel and a Black dial. This Rolex Daytona is fitted with a rubber 'Oysterflex' strap.