Rolex - 116519LN-0027
116519LN-0027 Cosmograph Daytona White Gold / Cerachrom / Silver / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116519LN-0027 (aka: 116519LN-0027) |
| Name: | 116519LN-0027 Cosmograph Daytona White Gold / Cerachrom / Silver / Oysterflex |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Daytona reference 116519LN-0027 has a white gold case with ceramic 'Cerachrom'bezel and a Silver dial. This Rolex Daytona is fitted with a rubber 'Oysterflex' strap.