Rolex - 116520-0015
116520-0015 Cosmograph Daytona Steel / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116520-0015 (aka: 116520-0015) |
| Name: | 116520-0015 Cosmograph Daytona Steel / Black |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
18 940 €
Maximum price
40 090 €
Absolute change
0 €
Opening price
18 940 €
Closing price
18 940 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a stainless steel case and bracelet with a black dial.