Rolex - 116520-0016
116520-0016 Cosmograph Daytona Steel / White
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116520-0016 (aka: 116520-0016) |
| Name: | 116520-0016 Cosmograph Daytona Steel / White |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
20 460 €
Maximum price
42 654 €
Absolute change
0 €
Opening price
20 460 €
Closing price
20 460 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a stainless steel case and bracelet with a white dial. It was manufactured in 2003 and sold by Christies in a 2012 Hong Kong auction.