Rolex - 116523-0039
116523-0039 Daytona Rolesor Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116523-0039 (aka: 116523-0039) |
| Name: | 116523-0039 Daytona Rolesor Black |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
15 829 €
Maximum price
28 178 €
Absolute change
0 €
Opening price
15 863 €
Closing price
15 863 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a 'Rolesor' steel & yellow gold case and bracelet paired with a black dial.