Rolex - 116523-0040
116523-0040 Cosmograph Daytona Rolesor / White
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116523-0040 (aka: 116523-0040) |
| Name: | 116523-0040 Cosmograph Daytona Rolesor / White |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
16 406 €
Maximum price
28 646 €
Absolute change
0 €
Opening price
16 406 €
Closing price
16 406 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a 'Rolesor' steel & yellow gold case and bracelet with a white dial.