Rolex - 116523-0042
116523-0042 Daytona Rolesor Champagne
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116523-0042 (aka: 116523-0042) |
| Name: | 116523-0042 Daytona Rolesor Champagne |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
14 950 €
Maximum price
37 646 €
Absolute change
0 €
Opening price
17 189 €
Closing price
17 189 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a 'Rolesor' steel & gold case and bracelet with a champagne dial.