Rolex - 116523-0045
116523-0045 Daytona Rolesor Blue Racing
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116523-0045 (aka: 116523-0045) |
| Name: | 116523-0045 Daytona Rolesor Blue Racing |
| Produced: | 2000 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
17 287 €
Maximum price
26 377 €
Absolute change
0 €
Opening price
19 677 €
Closing price
19 677 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples pairs a 'Rolesor' steel & gold case and bracelet with a blue dial with Arabic numerals.